ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Apple odpowiada na decyzję Trumpa zielonymi obligacjami na miliard
16.06.2017r. 12:38

Jak informuje portal Gramwzielone.pl Apple wyemitował tzw. zielone obligacje o wartości 1 mld dolarów, z których sfinansuje inwestycje w energetyce odnawialnej i innych, czystych technologiach. To pierwsza taka emisja w USA po deklaracji Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego.
Pierwszą emisję zielonych obligacji Apple przeprowadził ponad rok temu. Emisja warta 1,5 mld dolarów była największą tego rodzaju, którą wykonała firma wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, i była odpowiedzią na zawarcie paryskiego porozumienia klimatycznego.

Emisja przeprowadzona teraz ma być - jak zapewnia Apple - potwierdzeniem, że mimo decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu USA z zobowiązań klimatycznych amerykański biznes nadal będzie respektować ustalenia przyjęte w Paryżu w grudniu 2015 r.

Apple to jeden z liderów globalnej gospodarki, który zadeklarował przejście w całości na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Pod koniec ubiegłego roku amerykański koncern wykonał kolejny krok w ekspansji na największym na świecie rynku OZE, czyli w Chinach. Apple i chiński lider w produkcji elektrowni wiatrowych Goldwind utworzyły joint venture, w ramach którego będą wspólnie realizować projekty wiatrowe. Goldwind sprzedał Amerykanom 30 proc. udziałów w swoich spółkach zajmujących się dewelopmentem projektów wiatrowych. Współpraca zakłada też sprzedaż energii z wspólnych farm wiatrowych do chińskich oddziałów i poddostawców Apple.

Wcześniej Apple zapowiedział budowę w Państwie Środka farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 MW oraz przedstawiła plan zakontraktowania energii z chińskich elektrowni OZE o łącznej mocy 2 GW. Apple ma już w chińskiej prowincji Syczuan m.in. 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple.
W ubiegłym roku Apple wydał w sumie na inwestycje w OZE i inne czyste technologie kwotę 442 mln dolarów, przeznaczając na ten cel fundusze uzyskane z pierwszej emisji zielonych obligacji.

Firma z Doliny Krzemowej w ubiegłym roku podawała, że udział OZE w jej miksie energii wynosił przeciętnie 93 proc., a obecnie korzysta już w 100-proc. z zielonej energii w USA, Chinach i 21 innych krajach.

W Singapurze, gdzie ze względu na ograniczoną podaż gruntów nie można realizować projektów naziemnych, Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

Wartość wszystkich zielonych obligacji, które wyemitowano w ubiegłym roku sięgnęła 81 mld dolarów i była dwukrotnie wyższa w porównaniu do wartości emisji z 2015 r. Jednym z ubiegłorocznych emitentów zielonych obligacji był polski rząd, który wyemitował je jako pierwszy rząd na świecie, zbierając fundusze warte 750 mln euro.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE